Cesja umowy leasingu – przed 1 stycznia 2013 r. i dziś
Do końca ubiegłego roku umowna zmiana korzystającego powodowała konieczność badania, czy nowo zawarta umowa spełnia warunki uznania jej za umowę leasingu.
Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 21 sierpnia 2013 r. (III SA/Wa 747/13).
Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie najmu i leasingu samochodów. Czasami zdarzają się sytuacje, w których, w wyniku cesji praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu, dochodzi do zmiany korzystającego. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami odnośnie do podatkowych konsekwencji takiego stanu faktycznego, spółka wystąpiła w wnioskiem o wydanie interpretacji. Postawiła w nim pytanie, czy w wyniku cesji praw i obowiązków wynikających z umowy leasingu umowa ta będzie w dalszym ciągu umową leasingu w rozumieniu ustawy o CIT.
Jednocześnie, spółka przedstawiła własne stanowisko, wedle którego dokonanie zmian po stronie podmiotowej (zmiana osoby korzystającego) nie wpływa na treść umowy i w konsekwencji fakt cesji nie powinien skutkować odmiennym traktowaniem umowy na potrzeby podatku dochodowego od osób prawnych. Ponadto, spółka podkreśliła, że zdarzenie w postaci zmiany podmiotu korzystającego nie zostało w żaden sposób uregulowane w ustawie o CIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta