Kierownik tymczasowy i zarządca komisaryczny nie odpowie za długi jak prezes
Osoby, które nie należą do grona członków organów zarządzających osobą prawną w rozumieniu art. 116a ordynacji podatkowej, nie ponoszą odpowiedzialności za długi składkowe jak członkowie zarządu spółek handlowych.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 13 października 2009 r. (II UZP 9/09) odpowiadając na pytanie prawne zadane przez sąd apelacyjny. Chodziło o sprawę Ryszarda B., który podczas postępowania upadłościowego przedsiębiorstwa państwowego pełnił w nim przemiennie funkcje zarządcy komisarycznego i tymczasowego kierownika w 2003 r. Po ukończeniu postępowania upadłościowego i wykreśleniu przedsiębiorstwa z Krajowego Rejestru Sądowego okazało się, że są zaległości w zapłacie składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za okres, w którym Ryszard B. wykonywał powyższe funkcje. ZUS wydał decyzję, w której na podstawie art. 116a w zw. z art. 116 ordynacji podatkowej (uop) obciążył go odpowiedzialnością za te zaległości.
Ryszard B. zaskarżył decyzję ZUS. Sąd okręgowy przyznał mu rację i uznał, że jako tymczasowy kierownik i zarządca komisaryczny przedsiębiorstwa państwowego nie odpowiada za jego zobowiązania składkowe. Sąd przyjął, że ani zarządca komisaryczny, ani tymczasowy kierownik przedsiębiorstwa państwowego nie są członkami jego organów. Dlatego nie odpowiadają za zobowiązania określone w art. 116a w zw. z art. 116 uopj i w zw. z art....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta