Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdy aktywny zawodowo tata chce zająć się dzieckiem

17 października 2013 | Prawo i praktyka | Marek Rotkiewicz

Z wybraniem urlopu ojcowskiego pracownik musi zmieścić się do ukończenia przez dziecko roku. Potem to uprawnienie przepada.

∑ Pracownik złożył wniosek o udzielenie mu urlopu ojcowskiego. Jednak w okresie, w którym ma zamiar go wybrać, powinien zgodnie z planem mieć urlop wypoczynkowy. Co się dzieje w takiej sytuacji?

Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio art. 165 pkt 4 k.p. (na podstawie art. 1823 § 3 k.p.). Przepis ten wskazuje, że jeśli pojawią się okoliczności usprawiedliwiające nieobecność w pracy, w szczególności (ale nie tylko) w nim wymienione, trzeba przesunąć termin wakacji. Jedną z nich jest urlop macierzyński, do którego właśnie odsyłają przepisy o urlopie ojcowskim. Oznacza to, że wniosek pracownika o urlop ojcowski (zakładając oczywiście, że podwładny ma do niego prawo) ma pierwszeństwo przed zaplanowaną wcześniej datą wakacji. Korzystanie z urlopu ojcowskiego powoduje to, że pracownik nie może wybrać planowanego wypoczynku i koniecznie przesuwa się go na inny termin.

Jeżeli etatowiec złoży...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9667

Wydanie: 9667

Spis treści
Zamów abonament