Jak ustalić moment wykonania świadczenia
Zgodnie z ukształtowaną praktyką wykonanie usług budowlanych powinno być potwierdzone protokołami zdawczo-odbiorczymi czy też protokołami odbiorów częściowych i końcowych, które są elementem dziennika budowy. NSA wyraził jednak ostatnio inne zdanie na ten temat.
Nowe przepisy wiążą moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu usług budowlanych z chwilą wystawienia faktury. Nowelizacja przewiduje również, że termin na wystawienie faktury będzie wynosił 30 dni od dnia wykonania tych usług. Zatem zarówno w przypadku stosowania obecnych, jak i nowych przepisów istotne jest stwierdzenie momentu wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej.
Stanowisko w tym zakresie wydawało się być jednolite, zarówno na gruncie interpretacji organów podatkowych, jak i orzeczeń sądów administracyjnych. Zgodnie z nim, momentem wykonania usługi budowlanej jest odbiór robót budowlanych.
Tak twierdzą sądy i fiskus
Tak uznał m.in. WSA w Białymstoku w wyroku z 18 listopada 2009 r. (I SA/Bk 403/09). Jak podkreślił sąd, pojęcie wykonania usługi nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta