Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Coraz mniej powołań

17 października 2013 | Kraj | Tomasz Krzyżak
Ze statystyk wyraźnie widać, jak wielki wpływ na powołania kapłańskie w Polsce miał pontyfikat Jana Pawła II. W pierwszej połowie lat 70. XX w. do seminariów przychodziło rocznie średnio 600 osób. Ale już po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża, aż do jego śmierci w 2005 r., na pierwszym roku było mniej więcej po 1100 alumnów.  Z przyjętych do seminariów kandydatów księżmi zostaje połowa. W 2007 r. do seminariów wstąpiło 786 kleryków, a do święceń w 2013 r. doszło tylko 401.
źródło: Rzeczpospolita
Ze statystyk wyraźnie widać, jak wielki wpływ na powołania kapłańskie w Polsce miał pontyfikat Jana Pawła II. W pierwszej połowie lat 70. XX w. do seminariów przychodziło rocznie średnio 600 osób. Ale już po wyborze kard. Karola Wojtyły na papieża, aż do jego śmierci w 2005 r., na pierwszym roku było mniej więcej po 1100 alumnów. Z przyjętych do seminariów kandydatów księżmi zostaje połowa. W 2007 r. do seminariów wstąpiło 786 kleryków, a do święceń w 2013 r. doszło tylko 401.

Od kiedy zmarł bł. Jan Paweł II, liczba wstępujących do seminariów duchownych spadła prawie o połowę.

W tym roku naukę na pierwszym roku w seminariach duchownych rozpoczęło 758 kleryków (589 w seminariach diecezjalnych i 169 w zakonnych). To o 90 kleryków mniej niż rok wcześniej – wynika z danych, które zebrała „Rz”.

Mniejsza liczba kleryków jest np. w seminarium w Tarnowie – zgłosiło się tam 38 kandydatów (o 11 mniej niż rok wcześniej). W Przemyślu na pierwszym roku jest 8 alumnów, a w 2012 r. było ich 23. W Gnieźnie na pierwszy rok przyszło 10 kleryków – o połowę mniej niż rok wcześniej.

Kiedy analizuje się polską mapę powołań, oprócz spadków widać także wzrost. Większa liczba kandydatów zgłosiła się m.in. do seminariów duchownych w Pelplinie, Łomży, Siedlcach,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9667

Wydanie: 9667

Spis treści
Zamów abonament