Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak wybrać odpowiedni sposób płatności za japońskie auto

17 października 2013 | Dobra Firma | Michał Kołtuniak

ROZLICZENIA | Dobór odpowiedniej formy płatności dla międzynarodowej transakcji musi być kompromisem pomiędzy kosztami operacji a dążeniem do maksymalnego ograniczenia ryzyka.

Do podstawowych klauzul w każdym kontrakcie można zaliczyć te dotyczące określenia ilości i jakości towaru, warunków jego dostawy, terminu, ceny i wreszcie warunków płatności. Wszystkie te elementy mogą i w praktyce zwykle są przedmiotem negocjacji pomiędzy sprzedającym i kupującym. Wzajemnie także na siebie wpływają. Nie da się przecież negocjować samej ceny nie znając np. warunków dostawy produktu, które to warunki mogą decydować o tym, która ze stron i w jakim zakresie posiada gestię transportową i/lub ubezpieczeniową. Mówiąc prościej, która ze stron, tj. czy kupujący, czy sprzedający musi pokryć koszty transportu. Przecież zupełnie czym innym jest cena np. tysiąca dolarów za dostawę konkretnego towaru na warunkach EXW, czy FCA (Incoterms), a dostawą na warunkach DAP. Podobnie jest oczywiście z warunkami i terminem płatności. Warto zauważyć, że negocjacje w tym zakresie mogą być o tyle trudne, że interesy eksportera i importera są tu całkowicie odmienne. Wynegocjowanie odpowiedniej formy będzie zależało od kilku kluczowych elementów.

Co decyduje

Z jednej strony istotną kwestią może być pozycja negocjacyjna stron. Innymi słowy, chodzi o to, czy naprzeciw siebie stoją dwie równorzędne firmy, czy pozycja jednej z nich (niezależnie czy jest to sprzedający, czy kupujący) jest znacznie silniejsza. Przykładowo przy dostawie popularnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9667

Wydanie: 9667

Spis treści
Zamów abonament