W jaki sposób przebiega licytacja komornicza
PROCEDURY | Dla nieruchomości wzrost wartości ceny na aukcji następuje, jeżeli nie uzgodniono inaczej, o jeden punkt procentowy od szacunku rzeczoznawcy. Taki wzrost o pewien procent nazywa się postąpieniem.
Joanna Sadowska
Kiedy po odbyciu się dwóch licytacji nikt nie nabędzie nieruchomości oraz żaden z wierzycieli nie przejmie jej na własność, egzekucja jest umarzana. Oznacza to, że komornik ma obowiązek złożyć wniosek o wykreślenie z księgi wieczystej wpisu o wszczęciu egzekucji lub o usunięcie wniosku o wszczęcie takiego postępowania, w sytuacji gdy stosowny wpis nie był jeszcze dokonany (art. 924 § 2 kodeksu postępowania cywilnego; dalej: k.p.c.).
Kolejna egzekucja tej samej nieruchomości możliwa jest dopiero po upływie pół roku.
Istnieje również szansa na jeszcze korzystniejszy zakup nieruchomości – podczas tzw. uproszczonej egzekucji z nieruchomości. Dotyczy to jednak dwóch specyficznych przypadków:
1) gruntów i
2) nieruchomości zabudowanej budynkami mieszkalnymi lub użytkowymi, gdy do dnia złożenia wniosku o wszczęcie egzekucji nie dokonano zgłoszenia zakończenia budowy lub nie złożono wniosku o udzielenie zezwolenia na użytkowanie.
Wówczas w pierwszym terminie cena wywoławcza wynosi 3/4 oszacowania, a w drugim już tylko 1/2 tej ceny.
Krok po kroku
Proces zakupu z licytacji komorniczej można podzielić na trzy etapy:
- etap 1: przygotowanie się do licytacji,
- etap 2: licytacja,
- etap 3: wypełnienie obowiązków po wygranej na licytacji. ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta