Dofinansowanie wypoczynku nie zawsze jest zwolnione
ŚWIADCZENIA. Jeżeli dopłata do kolonii pochodzi z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, to od uzyskanej kwoty nie trzeba płacić podatku niezależnie od wysokości przyznanych środków.
Dopłacanie do wypoczynku należy z kolei rozpatrywać jako nieodpłatne świadczenie pracodawcy, które co do zasady generuje konieczność zapłaty podatku. Ustawodawca określił jednak również sytuacje, w których przychód taki korzysta ze zwolnienia z PIT. Chodzi tutaj o dofinansowanie wypoczynku dla dzieci, które podlega zwolnieniu na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PIT (por. m.in. interpretację Izby Skarbowej w Katowicach z 25 kwietnia 2012 r., IBPBII/1/415-47/12/BJ).
Cztery warunki
Zwolnienie to ma zastosowanie, jeżeli spełnione są warunki dotyczące:
- charakteru wypoczynku – powinien być on zorganizowany,
- organizatora wypoczynku – musi być nim podmiot prowadzący działalność w tym zakresie,
- formy wypoczynku – powinien on przybrać formę: wczasów, kolonii, obozu lub zimowiska, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych,
- wieku dziecka – dopłata powinna dotyczyć dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18-ego roku życia.
Jeżeli dopłaty pokrywane są z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (dalej: zfśs), to zwolnienie przysługuje niezależnie od wysokości dopłaty. Natomiast w sytuacji, gdy finansowanie odbywa się z innych źródeł, zwolnienie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta