Mniej urlopu po obniżce etatu
RACHUNKI | Zmiana wymiaru czasu pracy nie zawsze pociąga za sobą modyfikację zarobków, ale inną liczbę dni wypoczynku – już tak. Przeliczyć należy wtedy wyłącznie bieżący wymiar urlopu. Zaległy pozostaje bez zmian.
Od 1 marca pracownikowi został zmniejszony wymiar czasu pracy – z pełnego na 1/4 etatu. Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego mu w bieżącym roku? – pyta czytelnik.
Jeżeli w trakcie roku kalendarzowego zmieni się pracownikowi wymiar czasu pracy, należny mu wymiar urlopu wypoczynkowego trzeba odpowiednio skorygować – w dół lub w górę, w zależności od tego, czy czas pracy zmniejszono, czy zwiększono.
Odrębne rachunki
Gdy w trakcie roku kalendarzowego pracownikowi został zmniejszony obowiązujący go wymiar czasu pracy – tu z pełnego na 1/4 etatu – pracodawca powinien oddzielnie ustalić liczbę dni urlopu wypoczynkowego przysługującego za okres zatrudnienia w wyższym i osobno za czas zatrudnienia w niższym wymiarze czasu pracy. Odpowiednie zastosowanie mają wówczas zasady obowiązujące przy ustalaniu wymiaru urlopu proporcjonalnego. Za każdy kalendarzowy miesiąc zatrudnienia na inny etat pracownik nabywa prawo do 1/12 pełnego wymiaru urlopu wypoczynkowego, przy założeniu, że niepełny dzień urlopu zaokrąglamy zawsze w górę do pełnego dnia.
Rocznie 20 lub 26 dni
Wymiar urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi zatrudnionemu na pełnym etacie określa art. 154 kodeksu pracy. Wynosi on:
- 20 dni – przy stażu krótszym niż 10 lat,
- 26 dni – jeśli okres ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta