Najbardziej przegrani na rynku mieszkaniowym
Oferty. Mieszkania w zrujnowanych kamienicach i duże lokale w blokach z wielkiej płyty – takie nieruchomości sprzedają się dziś najgorzej.
– W tym roku najczęściej kupowane były mieszkania dwu- i trzypokojowe o powierzchni 40–55 mkw. – zauważa Karolina Michniak z Wrocławskiej Giełdy Nieruchomości. (WGN). Klienci znacznie rzadziej wybierali duże, ponad 80-metrowe lokale. Jak podaje Karolina Michniak, średni czas sprzedaży takich nieruchomości, mimo korekty cen, to prawie 10 miesięcy.
Porażka frankowiczów
– Największe spadki cen odnotowały mieszkania w blokach z wielkiej płyty oraz w starych, zniszczonych kamienicach, zwłaszcza te o dużych powierzchniach. Trudniej sprzedają się lokale w mniej atrakcyjnych rejonach, na obrzeżach miast oraz mieszkania w budynkach, których elewacje bądź klatki schodowe wymagają remontu – mówi przedstawicielka WGN. Według niej nie ma jednak nieruchomości niesprzedawalnych. Na każde mieszkanie można znaleźć chętnego, jeśli tylko cena jest urealniona.
Także zdaniem Pawła Grabowskiego z agencji Ober-Haus za odpowiednią cenę nabywcę znajdzie każda nieruchomość.
10 miesięcy potrzeba średnio na sprzedaż dużych mieszkań o powierzchni ponad 80 mkw. – wynika z analiz WGN
– Średnie spadki cen mieszkań – dużych i małych, nowych i starych – są porównywalne. Spadki te są oczywiście bardziej odczuwalne przy sprzedaży większych lokali. 10...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta