Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sposób wyceny zależy od kwalifikacji

21 października 2013 | Ekspert księgowy

AKTYWA | Jeśli wylicytowaną nieruchomość firma będzie wykorzystywać na własne potrzeby, to traktuje ją jako środek trwały. W przypadku gdy zamierza czerpać z niej inne korzyści, powinna ją wykazać w pozycji inwestycji.

Jeśli komuś uda się szczęśliwie przebrnąć przez meandry i zawiłości licytacji, a inwestycja poczyniona jest na firmę, to nabywcę czeka jeszcze proces ewidencji całego procesu w księgach.

Zastanawiając się nad kwestią ustalenia wartości początkowej dla celów rachunkowych, podatnik powinien najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie będzie przeznaczenie nieruchomości zakupionej w drodze komorniczej licytacji. Trzeba zdecydować, czy będzie ona wykorzystywana jako środek trwały, czy jako inwestycja. Zgodnie z ustawą o rachunkowości (dalej: uor) przez środki trwałe rozumie się rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki (art. 3 ust. 1 pkt 15 uor). O inwestycjach mówi się w przypadku, kiedy aktywa są posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9670

Wydanie: 9670

Spis treści
Zamów abonament