Wyzwanie dla państwa
Akcja „Rz” | Rząd musi doprowadzić do zmiany urzędniczej mentalności. Bez tego nasza konkurencyjność będzie coraz niższa.
„Rz" wspiera przedsiębiorców w walce o ułatwienia w prowadzeniu biznesu. To konieczne, bo mimo składanych przez rząd obietnic, otoczenie prawne i administracyjne, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wcale się nie poprawia, a nawet pogarsza.
W cyklu „Teraz przedsiębiorczość" szukamy sposobu na poprawę pozycji Polski w rankingu globalnej konkurencyjności World Economic Forum. W ostatniej jego edycji zajęliśmy 42. miejsce na 148 krajów (o jedno oczko gorzej niż rok wcześniej). Według ekspertów WEF, nasza gospodarka kuleje najbardziej pod względem innowacyjności i jakości otoczenia instytucjonalnego. Sami przedsiębiorcy, podsumowując polską konkurencyjność, proszą o więcej dialogu i zmian w prawie pracy.
1.Proste recepty?
Recepty na wzrost konkurencyjności naszej gospodarki wydają się proste. Na tle innych krajów najgorzej wypadamy w innowacyjności, jakości stanowionego prawa, zaufania do polityków i rozwoju sieci infrastruktury, zwłaszcza tej drogowej. Właśnie w tych obszarach należałoby więc wprowadzić jak najwięcej zmian. Również zdaniem przedsiębiorców, których poprosiliśmy o podpowiedzi, jak można poprawić konkurencyjność naszej gospodarki, w tych dziedzinach widać największe braki.
2. Brak zrozumienia
Państwo - zdaniem przedsiębiorców - nie ma przede wszystkim żadnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta