Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ponownie wesprzemy samorządy

21 października 2013 | Polska samorządna
Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego
źródło: MRR
Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego

Adam Zdziebło | Problem z zapewnieniem przez samorządy wkładu własnego do inwestycji wspieranych przez Unię jest wyolbrzymiony – przekonuje wiceminister rozwoju regionalnego.

Rz: Zbliżamy się do końca okresu 2007–2013. Jak ocenia pan wykorzystanie dotacji unijnych przez samorządy lokalne?

Adam Zdziebło: Bardzo pozytywnie, choć nie bezkrytycznie. Samorządy są, obok przedsiębiorstw, najaktywniejszym beneficjentem pieniędzy europejskich. Ponad jedna trzecia wartości wszystkich realizowanych w Polsce projektów dotowanych z UE to inwestycje jednostek samorządu terytorialnego. Dofinansowanie unijne dla ich przedsięwzięć przekroczyło już 76 mld zł. Z reguły są to bardzo dobre, rozwojowe projekty, które poprawiają jakość życia mieszkańców. Mam na myśli np. budowę dróg, kanalizacji, wodociągów czy sieci szerokopasmowych. W latach 2007-2013 regiony po raz pierwszy musiały samodzielnie zmierzyć się z kontraktowaniem i wydatkowaniem funduszy europejskich. Jak wyraźnie widać, wywiązały się z tego zadania bardzo dobrze. To samorządy wiedzą najlepiej, co jest potrzebne, aby pobudzić rozwój na ich obszarach. Dlatego w przyszłym budżecie otrzymają do dyspozycji większą część unijnego tortu niż obecnie. Wzrośnie tym samym ich odpowiedzialność za politykę rozwoju. Administracja samorządowa z jednej strony została włączona w zarządzanie programami operacyjnymi, a z drugiej jest beneficjentem unijnej pomocy. To pokazuje, że samorząd jest nieodzownym partnerem w działaniach na rzecz efektywnego wykorzystania funduszy europejskich.

Jednym z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9670

Wydanie: 9670

Spis treści
Zamów abonament