Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Skuteczna komunikacja czy udane porozumienie

21 października 2013 | Polska samorządna
Podczas panelu z prof. Jerzym Bralczykiem rozmawiała Anna Kozicka-Kołaczkowska
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa
Podczas panelu z prof. Jerzym Bralczykiem rozmawiała Anna Kozicka-Kołaczkowska

Panel Wydawnictwa Naukowego PWN | Przywiązywanie wagi do jakości języka urzędowego jest charakterystyczne dla społeczeństw demokratycznych. W państwie prawa skuteczna komunikacja władzy ze społeczeństwem nabiera szczególnego znaczenia. U jej podstaw leży liczenie się z potrzebami obywatela.

Anna Kozicka-Kołaczkowska

Pozycja obywatela w państwie zawsze znajduje odbicie w języku urzędowym. Jeżeli obywatel jest dla urzędu wyłącznie petentem, zatem stroną o pozycji słabej, zależnej, to używa się w stosunku do niego języka hermetycznego i niedbałego. Język taki, wbrew pozorom, nie jest korzystny także dla władzy, gdyż przyczynia się do tworzenia jej negatywnego wizerunku. Pismo urzędowe, decyzja to najczęstsze, podstawowe formy komunikacji urzędu ze społeczeństwem. Pismo obcesowe, niezrozumiałe, nieporadne rodzi postawy wrogie, pieniacze. Poważny procent skarg na działalność urzędów w Polsce ma źródło w niezrozumieniu źle napisanych pism urzędowych. Interesariusz, nie rozumiejąc pisemnej decyzji urzędu, nie korzysta często z należnych mu uprawnień, co...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9670

Wydanie: 9670

Spis treści
Zamów abonament