Budownictwo ważne dla gospodarki
Mam wątpliwości, czy nadzieje rządu, że środki UE będą w większym stopniu niż dotąd współfinansowane przez sektor prywatny, okażą się w najbliższych kilku latach realistyczne – pisze główny ekonomista BCC.
Według danych GUS w roku 2000 udział budownictwa w PKB wynosił u nas 7,0 proc. Udział ten spadł znacząco w latach 2001–2003, w okresie dużej recesji w budownictwie, największej od roku 1989, ale powrócił do nieco ponad 7 proc. w latach późniejszych i wynosił 7,1 proc. w 2011 r. Generalnie udział ten wykazuje spore wahania w przedziale od 6 do 8 proc.
Dane dotyczące krajów wysoko rozwiniętych wskazują na to, że mniej więcej taki sam jest udział zatrudnienia w branży w ogólnym zatrudnieniu. To ogólne zatrudnienie w Polsce, obejmujące także szarą strefę, jest szacowane teraz na 15,5 mln osób. Zatem gdyby przyjąć regułę tego samego udziału w ogólnym zatrudnieniu i w PKB, to budownictwem zajmuje się od 0,9 do 1,1 mln osób.
W krajach Unii Europejskiej udział budownictwa w PKB oraz w ogólnym zatrudnieniu wahał się w latach 2001–2011 w przedziale 6-7 proc., czyli był podobny jak w Polsce. W Stanach Zjednoczonych udział budownictwa w PKB i ogólnym zatrudnieniu jest wyraźnie mniejszy, bo wynosi około 4 proc. Międzynarodowe zróżnicowanie wagi budownictwa w gospodarce wynika po części stąd, że niektóre kraje, m.in. USA, mają już za sobą boom w budownictwie infrastrukturalnym i mieszkaniowym, a inne, w szczególności Chiny, i do pewnego stopnia Polska, dopiero są na tym etapie.
Sektor ważny dla gospodarki
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta