Środków socjalnych nie wolno swobodnie rozdawać
NALEŻNOŚCI. Jeśli firma gospodaruje funduszem socjalnym bez zachowania ustawowych zasad, nie skorzysta z ulgi składkowej ani podatkowej.
Środki funduszu socjalnego (dalej: zfśs) można wydatkować m.in. na finansowanie działalności socjalnej w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (tekst jedn. DzU z 2012 r., poz. 592 ze zm.). Za taką działalność uznaje się usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej albo bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.
Wartość poprawnie przyznanych świadczeń z funduszu jest zwolniona ze składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Niestety szczegółowe regulacje dotyczące możliwości skorzystania z tej ulgi, orzeczenia sądów oraz stanowisko ZUS nie są jednomyślne.
Wypłacone pracownikowi refundacja jest zwolniona...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta