Pora rozstrzygnąć podatkowe zawiłości aukcji
ROZLICZENIA | Jeżeli przedmiotem licytacji komorniczej są rzeczy, a nie prawa majątkowe, to transakcja ich zakupu nie podlega PCC. Wynika to z wyłączenia przewidzianego dla ich sprzedaży w postępowaniu egzekucyjnym.
Joanna Sadowska
Z zapisów ogólnych ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wywnioskować można, że sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a podmiotem, na którym ciąży obowiązek podatkowy, jest kupujący. Zagłębiając się w paragrafy dotyczące wyłączeń z opodatkowania, należałoby zwrócić uwagę na art. 2 pkt 3 ustawy o PCC. Zgodnie z nim nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym. Dla sprzedaży na licytacji komorniczej wyłączenie to jest w pełni uzasadnione. Przede wszystkim dokonywana jest sprzedaż rzeczy – przedmiotowej nieruchomości. Ma to miejsce w ramach postępowania egzekucyjnego, ponieważ na mocy art. 999 § 1 k.p.c. prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności jest także tytułem egzekucyjnym do wprowadzenia nabywcy w posiadanie nieruchomości.
Podobne stanowisko znaleźć można w interpretacji Izby Skarbowej w Łodzi z 2 czerwca 2011 r. (IPTPB2/415-150/11-4/KR).
Wyjątek
Należałoby tylko zwrócić uwagę na nabycie w drodze licytacji komorniczej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego. Ponieważ przedmiotem aukcji będzie prawo, a nie rzecz, nie będzie miało tutaj zastosowania zwolnienie z opodatkowania. Zgodnie ze stanowiskiem Izby Skarbowej w Poznaniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta