Jak przywrócić życie dworcom
Inwestycje | PKP ma do przekazania ponad 800 dworców. Ale to skomplikowany proces. Samorządy muszą się wykazać determinacją.
Anna Cieślak-Wróblewska
PKP ma pod swoim zarządem ponad 2400 dworców, z czego 220 obsługuje połączenia międzynarodowe i międzyregionalne. I tych PKP nie chce się pozbywać. Ale spośród 410 obiektów obsługujących przewozy regionalne i 1800 niepełniących już funkcji dworcowych, ponad 800 ma trafić do samorządów (pozostałe zyskają inne funkcje lub zostaną zlikwidowane).
– Samorządy są dla nas ważnym partnerem – przekonywał podczas panelu „Dworce dla samorządów" Bartosz Chabior, dyrektor Departamentu Geodezji i Współpracy z Samorządami w PKP SA.
Różne pomysły
Zbycie nieruchomości na rzecz samorządów może odbywać się w formach: sprzedaży (w trybie bezprzetargowym), oddania w zamian za zaległości podatkowe, nieodpłatnego przekazania na cele transportowe lub w trybach mieszanych. PKP chce także zainteresować samorządy nieczynnymi liniami kolejowymi, a właściwie odzyskiwanymi w ten sposób gruntami. Można je zagospodarować np. na drogi czy ścieżki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta