Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przywrócić życie dworcom

21 października 2013 | Polska samorządna
O dworcach rozmawiali: Bartosz Chabior z PKP; Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa; Stanisław Wilczyński, burmistrz Wągrowca; Robert Perkowski, burmistrz Ząbek; Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i Anna Cieślak-Wróblewska  z „Rz”
autor zdjęcia: Bartosz Jankowski
źródło: Fotorzepa
O dworcach rozmawiali: Bartosz Chabior z PKP; Robert Krupowicz, burmistrz Goleniowa; Stanisław Wilczyński, burmistrz Wągrowca; Robert Perkowski, burmistrz Ząbek; Wojciech Murdzek, prezydent Świdnicy i Anna Cieślak-Wróblewska z „Rz”

Inwestycje | PKP ma do przekazania ponad 800 dworców. Ale to skomplikowany proces. Samorządy muszą się wykazać determinacją.

Anna Cieślak-Wróblewska

PKP ma pod swoim zarządem ponad 2400 dworców, z czego 220 obsługuje połączenia międzynarodowe i międzyregionalne. I tych PKP nie chce się pozbywać. Ale spośród 410 obiektów obsługujących przewozy regionalne i 1800 niepełniących już funkcji dworcowych, ponad 800 ma trafić do samorządów (pozostałe zyskają inne funkcje lub zostaną zlikwidowane).

– Samorządy są dla nas ważnym partnerem – przekonywał podczas panelu „Dworce dla samorządów" Bartosz Chabior, dyrektor Departamentu Geodezji i Współpracy z Samorządami w PKP SA.

Różne pomysły

Zbycie nieruchomości na rzecz samorządów może odbywać się w formach: sprzedaży (w trybie bezprzetargowym), oddania w zamian za zaległości podatkowe, nieodpłatnego przekazania na cele transportowe lub w trybach mieszanych. PKP chce także zainteresować samorządy nieczynnymi liniami kolejowymi, a właściwie odzyskiwanymi w ten sposób gruntami. Można je zagospodarować np. na drogi czy ścieżki...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9670

Wydanie: 9670

Spis treści
Zamów abonament