Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Więzienie i wysokie kary za samowole

12 listopada 2013 | Nieruchomości | gb
Andrzej Lulka, radca prawny.  Prowadzi kancelarię – Andrzej Lulka Kancelaria Radcy Prawnego. Specjalizuje się w prawie obrotu nieruchomościami oraz prawie budowlanym. Uczestniczył w wielu znaczących projektach nieruchomościowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
autor zdjęcia: Krzysztof Skłodowski
źródło: Fotorzepa
Andrzej Lulka, radca prawny. Prowadzi kancelarię – Andrzej Lulka Kancelaria Radcy Prawnego. Specjalizuje się w prawie obrotu nieruchomościami oraz prawie budowlanym. Uczestniczył w wielu znaczących projektach nieruchomościowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.

Jeśli popełniłeś samowolę budowlaną, spiesz się z legalizacją. Nowe przepisy przewidują opłatę legalizacyjną w wysokości połowy wartości budynku postawionego bez zgody. Kara może wynieść nawet 50 tys. zł w przypadku niewielkiego domu.

Kiedy inwestor dopuszcza się samowoli budowlanej? Kiedy mamy do czynienia z samowolą budowlaną?

Andrzej Lulka: Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia samowoli budowlanej, jednak przyjmuje się, że samowola budowlana ma miejsce wtedy, gdy inwestor prowadził roboty budowlane, nie dopełniając obowiązków wynikających z Prawa budowlanego. Na przykład przystąpił do budowy lub prowadził roboty budowlane bez uzyskania pozwolenia na budowę, bez dokonania zgłoszenia lub pomimo wniesienia sprzeciwu przez organ budowlany wobec zgłoszonego zamierzenia inwestycyjnego.

W praktyce do samowoli budowlanych dochodzi często w trakcie użytkowania wybudowanego obiektu. Właściciele decydują się na jego nadbudowę lub rozbudowę, np. dobudowanie ganku, tarasu lub nawet piętra, lub wykonują inne roboty budowlane, nie występując o pozwolenie na budowę lub nie dokonując wymaganego zgłoszenia. Działania takie są w świetle prawa budowlanego niedopuszczalne.

Samowola budowlana ma miejsce również wtedy, gdy inwestor np. postawił obok domu garaż, powiększył go o dodatkowe pomieszczenia lub budując obiekt budowlany, dokonał zmian w projekcie, bądź też prowadził roboty remontowe w obiekcie zabytkowym bez prawomocnego pozwolenia na budowę.

Zdarzają się przypadki prowadzenia budowy bez pozwolenia, jednak dużo częściej do samowoli dochodzi wskutek braku dokonania wymaganego zgłoszenia.

Proszę o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9687

Wydanie: 9687

Spis treści
Zamów abonament