Fiord tysiąca obrazów
Archeologia | Ryty naskalne rejonu Altafjordu w Norwegii to największe skupisko petroglifów północnej Europy.
Początkowo były to znaleziska rzadkie i pojedyncze. Najpierw w zachodniej części Altafjordu znaleziono mały kamień z wizerunkiem kobiety („Pippisteinen"). Potem w 1966 r. do muzeum w Tromso zgłoszono malowidła dostrzeżone na trudno dostępnych skałach w Transfarelv – wschodniej stronie fiordu.
Ale dopiero odkrycia lat 70. ubiegłego wieku dowiodły, że w okolicach miejscowości Alta, leżącej na 70. równoleżniku półkuli północnej, znajduje się prawdziwa galeria pradziejowej sztuki.
Znaki pod mchem
Jesienią 1972 r. w Bossekop u ujścia fiordu uwagę rybaków zwróciły dziwne znaki na skałach. Zatarte i pokryte porostami były ledwie widoczne, lecz ich regularne kształty wskazywały, że musiały być dziełem człowieka.
Powiadomieni o znalezisku pracownicy muzeum wykazali zainteresowanie pojedynczymi znakami. Opłaciło się to po stokroć: na kamieniu doliczyli się niemal 600 ścieśnionych figur, niekiedy wyrytych jedna na drugiej, a w czasie badania nadbrzeżnych skał wciąż odkrywali nowe.
W rezultacie odsłonięto ponad 6000 petroglifów ukrytych pod warstwą porostów i ziemi. Większość z nich tworzy duże (nawet 20 na 26 metrów) sceny. Najstarsze znajdują się na wysokości 23–26 metrów ponad wodami zatoki. Te...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta