Bez rozbiórki się nie obejdzie
Prawdopodobieństwo osunięcia się skarpy nie uzasadnia odstąpienia przez organ nadzoru budowlanego od zastosowania bezwzględnie obowiązujących przepisów.
Sprawa opisana powyżej miała dalszy ciąg. Właścicielka działki nie zapłaciła opłaty legalizacyjnej. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nakazał więc rozbiórkę samowolnie wybudowanego muru.
Inwestorka odwołała się, twierdząc, że rozbiórka muru oporowego spowoduje katastrofę budowlaną w postaci osunięcia skarpy, którą podtrzymuje mur i przedstawiła opinię techniczną w tym zakresie.
Wojewódzki inspektor nadzoru budowlanego utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. W uzasadnieniu wskazał, że inwestorka nie uiściła opłaty legalizacyjnej. Zaskarżona decyzja była prawnie uzasadniona.
Odnosząc się do argumentów odwołania, organ odwoławczy wskazał, że możliwość wywołania katastrofy budowlanej w wyniku zastosowania się przez zobowiązaną do nakazu rozbiórki spornego muru oporowego nie może skutkować uchyleniem tego nakazu.
Inwestor, czyli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta