Nowoczesna obronność dla bezpiecznej Europy
Nasze kraje są zainteresowane wypracowaniem takich zasad realizacji konkretnych projektów wielonarodowych, które stanowiłyby alternatywę dla rozwoju zdolności obronnych w wymiarze narodowym – piszą ministrowie obrony Francji i Polski.
W pierwszej dekadzie listopada br. na terytorium Polski oraz państw bałtyckich trwało ważne ćwiczenie Sił Odpowiedzi NATO (NRF), znane jako Steadfast Jazz 2013. Z 6 tys. ćwiczących żołnierzy prawie 60 proc. nosi polskie lub francuskie mundury. Jest to wydarzenie bez precedensu. Pozwala ono utrzymać zdolność naszych sił do współpracy, zdobytą podczas wspólnego zaangażowania w Afganistanie i w innych regionach, zwłaszcza w Afryce. Zdolność do działania w ramach NATO czy Unii Europejskiej, gdy stawką jest bezpieczeństwo Europy, to dziś jeden z katalizatorów stosunków francusko-polskich.
Skutki kryzysu finansowego dotkliwie odbijają się na naszych budżetach obronnych, podczas gdy wyzwania nie przestają zaskakiwać nas swą skalą, różnorodnością i lokalizacją. Tylko zbiorowo będziemy w stanie na nie odpowiedzieć, rozszerzając obszar współpracy zarówno w ramach NATO, jak i Unii Europejskiej. W chwili, gdy Europejczycy stoją wobec trudnych decyzji, Francja i Polska chcą dochować wierności zasadom solidarności i odpowiedzialności.
Szczyt NATO jesienią 2014 r. będzie okazją, by na nowo potwierdzić te zasady. Wizja NATO, jaką podzielają Francja i Polska, to wizja sojuszu narodów odpowiedzialnych i zaangażowanych –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta