Urlop bezpłatny nie da zasiłku
ŚWIADCZENIA | Za czas choroby w czasie bezpłatnej przerwy w zatrudnieniu pracownik nie może liczyć na świadczenie. Dotyczy to także absencji po rozwiązaniu stosunku pracy poprzedzonej tym wolnym.
Wynika to z faktu, że w okresie urlopu bezpłatnego stosunek pracy ulega niejako zawieszeniu. To samo dotyczy więc tytułu do ubezpieczeń, jakim jest zatrudnienie. Zaś wymogiem niezbędnym do uzyskania prawa do świadczenia za czas niezdolności do pracy jest to, żeby powstała ona w trakcie „aktywnego" tytułu do ubezpieczeń.
Ogólne zasady
Uprawnienie do zasiłku chorobowego określa ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn. DzU z 2010 r. nr 77 poz. 512 ze zm.). Zgodnie z jej art. 12 ust. 2 pkt 1 zasiłek chorobowy nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego.
Oznacza to, że jeśli pracownik zachorował w czasie urlopu bezpłatnego, to za czas tej absencji nie otrzyma zasiłku. Brak prawa do świadczenia wynika z założenia, że zasiłek przysługuje w miejsce zarobku, który podwładny uzyskałby, gdyby był zdrowy.
Wskazany przepis wyłącza prawo do zasiłku chorobowego tylko za czas niezdolności do pracy przypadającej w czasie urlopu bezpłatnego. Brak jest podstaw do odmowy wypłaty tego świadczenia, gdy choroba rozpoczęła się co prawda w okresie urlopu bezpłatnego, ale trwa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta