Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kandydat do pracy może skłamać

12 listopada 2013 | Prawo i praktyka | Jolanta Zarzecka-Sawicka

Pracownik lub kandydat do pracy ma prawo odmówić udzielenia pewnych informacji. Kobieta nie musi np. przyznać się, że spodziewa się dziecka. Nie trzeba też deklarować, czym zajmuje się ojciec czy mąż.

Szef, który zażąda danych osobowych wykraczających poza to, co wynika z art. 221 k.p., narusza prawo. Nie ma natomiast przeciwwskazań, aby kandydat na etat czy pracownik z własnej woli bardziej się odkryli (np. w sprawie dodatkowych umiejętności i osiągnięć zawodowych).

Pracownikowi lub kandydatowi do pracy wolno odmówić podania pewnych wiadomości. Tak będzie np. wtedy, gdy szef zapyta przyjmowaną do firmy kobietę o to, czy jest w ciąży. Choć zdarza się to bardzo często, w większości przypadków jest niezgodne z prawem. Pracodawca mógłby zapytać o to wówczas, gdyby np. miał zatrudnić kandydatkę na stanowisku, na którym zabroniona jest praca dla pań w ciąży.

Dodał sobie zasług

W praktyce sprawa nie jest tak prosta. Pracownik, który nawet jest...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9687

Wydanie: 9687

Spis treści
Zamów abonament