Kiedy można odliczyć VAT z faktur od radcy prawnego
Przedsiębiorca może pomniejszyć podatek należny o naliczony przy nabyciu usługi prawnej świadczonej w związku z dochodzeniem roszczenia związanego z działalnością opodatkowaną. Przyjęcie innej interpretacji godziłoby w zasady neutralności oraz proporcjonalności.
Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 28 sierpnia 2012 r. (I SA/Kr 459/13).
W wyniku przeprowadzonej kontroli organ podatkowy zakwestionował prawidłowość rozliczenia faktury wystawionej skarżącemu przez radcę prawnego z tytułu świadczonych usług prawnych. Wynagrodzenie radcy prawnego obejmowało kwotę stałą oraz procent liczony od zasądzonej przez sąd kwoty odszkodowania. Podatnikowi zarzucono błędne naliczenie podatku z uwagi na to, że zgodnie z art. 5 ustawy o VAT kwota odszkodowania nie podlega opodatkowaniu. W związku z tym we wniosku o interpretację zadano pytanie, czy istnieje możliwość odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu usług prawnych. Zdaniem skarżącego tak, ponieważ kwota dochodzona w sprawie, w której był on reprezentowany przez pełnomocnika, dotyczyła jego działalności gospodarczej, a mianowicie niewywiązywania się przez kontrahenta z zobowiązań wynikających z umowy. Zarzucono organowi naruszenie art. 86 ustawy o VAT poprzez...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta