Miękkie prawo na rynku finansowym
Mechanizmem regulującym stosunki gospodarcze, będącym alternatywą wobec norm prawa pozytywnego, są obecnie różnego rodzaju kodeksy, wytyczne czy zalecenia – zwraca uwagę profesor.
Celem tworzenia tych regulacji jest przede wszystkim standaryzacja funkcjonujących w praktyce praktyk rynkowych przy jednoczesnym uniknięciu narzucanych przez ustawodawcę i z reguły mało elastycznych, bezwzględnie obowiązujących regulacji ustawowych. Niniejszy artykuł jest głosem w dyskusji nad rolą tzw. miękkiego prawa i jego źródłami, a także skutkami społecznymi i prawnymi jego stosowania. Autor wielokrotnie współpracował i współtworzył regulacje miękkiego prawa na obszarze rynku finansowego. Obserwacje zawarte w tym artykule są jednak wynikiem osobistych doświadczeń i analiz – z konieczności wyrywkowych.
Zbiór zasad
Oczywiste jest, że miękkie prawo nie jest prawem stanowionym (czyli prawem w ogóle w rozumieniu konstytucji). Za całkowicie wadliwy należałoby wszakże uznać pogląd, iż miękkie prawo pozostaje poza polskim i unijnym systemem prawnym. Jest wręcz przeciwnie. Miękkie prawo stanowi element systemu prawnego zarówno w rozumieniu prawa europejskiego, jak i prawa polskiego. O miękkim prawie mówi twarde prawo, tj. ustawa z 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym. Ustawa ta definiuje kodeks dobrych praktyk – jako „zbiór zasad postępowania, a w szczególności norm etycznych i zawodowych, przedsiębiorców, którzy zobowiązali się do ich przestrzegania w odniesieniu do jednej lub większej liczby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta