Gwarancje de minimis obejmą także kredyty inwestycyjne
ŚRODKI NA ROZWÓJ | W ciągu ośmiu miesięcy działania programu zabezpieczającego kredyty obrotowe z możliwości, jakie on daje, skorzystało ponad 26 tysięcy firm. Teraz zakres działania programu zostaje rozszerzony na kredyty rozwojowe.
Pomysł stworzenia tzw. gwarancji de minimis, ułatwiających małym i średnim firmom dostęp do finansowania, okazał się strzałem w dziesiątkę. Od momentu uruchomienia programu, po kredyty obrotowe objęte takim wsparciem sięgnęło ponad 26 tys. przedsiębiorców. Bank Gospodarstwa Krajowego udzielił gwarancji na kwotę ponad pięciu mld zł, co przełożyło się na kredyty o wartości przeszło dziewięciu mld zł. Przypomnijmy, że chodzi tu o program wsparcia dla firm z sektora MSP, który ułatwia zdobycie środków w bankach komercyjnych na finansowanie bieżącej działalność.
Najpierw obrotowe
Polega to na tym, że firma może wystąpić o kredyt obrotowy lub inny o podobnym charakterze (linia kredytowa, kredyt w rachunku bieżącym, jednorazowy kredyt na pokrycie bieżących wydatków) i jednocześnie o zabezpieczenie go tzw. gwarancją de minimis. Kredyt przyznaje bank komercyjny, natomiast gwarancje Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednak wszystkie formalności są realizowane w „jednym okienku", tzn. w banku komercyjnym. Innymi słowy, wystarczy jak przedsiębiorca spotka się z doradcą w swoim banku i nie musi już, w celu uzyskania gwarancji, odwiedzać dodatkowo oddziału BGK. Udzielenie gwarancji oznacza dla banku – pożyczkodawcy mniejsze ryzyko. A to przekłada się na niższy koszt dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta