Wybór między niższą płacą a utratą pracy
Nie każda decyzja na niekorzyść pracownika wymaga zastosowania trybu wypowiedzenia zmieniającego. Dotyczy to wyłącznie istotnych warunków zatrudnienia. Czasem może to odnosić się również do nazwy stanowiska pracy.
Celem wypowiedzenia zmieniającego jest wprowadzenie modyfikacji w umowie o pracę zazwyczaj niekorzystnych dla zatrudnionego. Co prawda nie ma ono na celu rozwiązania stosunku pracy, jednak zwykle zmienia dotychczasowe warunki pracy na gorsze, co nie spotyka się z akceptacją pracownika. Gdyby bowiem była to wspólna wola stron stosunku pracy, to wystarczające byłoby zawarcie porozumienia zmieniającego. Jeśli zaś pracownik nie chce przystać na zmiany, konieczne jest zastosowanie trybu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie zmieniające może złożyć wyłącznie pracodawca. Zatrudniony może jedynie sugerować szefowi wprowadzenie do umowy zmian dla niego korzystnych. Nie ma jednak możliwości złożenia pracodawcy takiego wypowiedzenia.
Pisemna forma
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano nowe warunki na piśmie. W tym piśmie pracodawca musi wskazać nie tylko na te elementy umowy, które mają ulec zmianie, ale również określić propozycję ich modyfikacji. Nowe warunki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta