Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gordyjski węzeł OFE – problemów ciąg dalszy

21 listopada 2013 | Prawo | Jakub Sewerynik Józef Okolski
Józef Okolski
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Józef Okolski
Jakub Sewerynik
autor zdjęcia: Aleksandra Sewerynik
źródło: Rzeczpospolita
Jakub Sewerynik

Wejście w życie projektowanej reformy systemu emerytalnego spowoduje znaczne straty towarzystw emerytalnych, a także może realnie zmniejszyć wysokość przyszłych emerytur – wskazują prawnicy.

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy reformującej OFE. Sposób przeprowadzania zmian, ich zakres, jak również legislacyjny pośpiech budzą niepokój. Warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów planowanej reformy.

Przejęcie aktywów uderzy w PTE

OFE są osobami prawnymi i posiadają majątek, który pochodzi ze składek członków OFE. Jednakże prawo OFE do zarządzanych aktywów w gruncie rzeczy nie jest prawem własności w rozumieniu prawa cywilnego, pomimo wielu podobieństw. Wystarczy zauważyć, że w następstwie zawarcia przez członka OFE umowy z innym funduszem dotychczasowy OFE zostaje pozbawiony części aktywów odpowiadających wartości jednostek rozrachunkowych zgromadzonych na rachunku tej osoby na rzecz nowego OFE. To pozbawienie „własności" odbywa się bez odszkodowania czy wynagrodzenia, które jest typowe dla stosunków cywilnoprawnych. Prawo OFE do swoich aktywów jest sui generis prawem własności, a aktywa te mają specyficzny publicznoprawny charakter (por. Sąd Najwyższy w wyroku z 4 czerwca 2008 r. (II UK 12/08)). Nie oznacza to jednak, że OFE może być w dowolny sposób pozbawiony tych aktywów. Zasady funkcjonowania OFE zostały szczegółowo ustalone w ustawie, a ich zmiana wiąże się z ryzykiem naruszenia zasady pewności prawa i ochrony interesów w toku.

Pozbawienie własności, nawet...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9695

Wydanie: 9695

Spis treści

Pierwsza strona

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament