Mieszkanie prawie za darmo
RACHUNKI | Jeśli pracodawca użycza podwładnemu lokal za niedużą odpłatnością, wartość tego świadczenia jest wolna od składek. Podatek trzeba jednak zapłacić, bo pracownik wprowadził się na dobre.
- Nowozatrudniony pracownik przeniósł się na stałe wraz z rodziną z innej miejscowości, a pracodawca zaoferował mu mieszkanie, którego jest właścicielem. Znajduje się ono w budynku, w którym jest siedziba firmy. Zatrudniony ponosi koszty rachunków za media (zużycie energii, gazu, wody), a czynsz rozumiany jako opłata dla wynajmującego (użyczającego) jest symboliczny – 100 zł. Rezerwowe lokum m.in. dla zamiejscowych pracowników jest świadczeniem wynikającym z regulaminu wynagradzania. Oprócz stancji pracownik otrzymał też kartę pre-paid z doładowaniem 500 zł. Została ona sfinansowana częściowo ze środków zfśs (w 40 proc.) i ze środków obrotowych (reszta). Jak traktować te świadczenia pod względem podatkowym i składek na ZUS? – pyta czytelniczka.
Coraz popularniejszym narzędziem, nie tylko motywacyjnym, ale również spełniającym kryteria finansowego wsparcia pracownika, są karty pre-paid (przedpłacone). To rodzaj karty płatniczej zasilanej przez pracodawcę do określonej wartości. Rolą tych kart jest zapewnienie pracownikom środków pieniężnych, bez konieczności wydawania (posiadających formę materialną) znaków pieniężnych (np. banknotów) lub znaków legitymacyjnych. Transakcje dokonywane przy jej użyciu są autoryzowane do wysokości salda na specjalnym technicznym rachunku, który należy zasilić przed użyciem karty....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta