Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gender między słowami

01 lutego 2014 | Plus Minus | Agnieszka Niewińska Agnieszka Kalinowska
Maria Janion, mistrzyni badaczek gender (tu – wieńczona laurem  i Paszportem Polityki w roku 2007)
autor zdjęcia: Kuba Kamiński
źródło: Fotorzepa
Maria Janion, mistrzyni badaczek gender (tu – wieńczona laurem i Paszportem Polityki w roku 2007)
Zjazd rodzinny w 1899 r. Przy stole trzecia od lewej Maria Dulębianka,  w drzwiach – Maria Konopnicka. Myślisz, że to nudna scenka z życia ziemian – a to prowokacyjne ikony ruchu gender.
źródło: LASKI DIFFUSION/EAST NEWS
Zjazd rodzinny w 1899 r. Przy stole trzecia od lewej Maria Dulębianka, w drzwiach – Maria Konopnicka. Myślisz, że to nudna scenka z życia ziemian – a to prowokacyjne ikony ruchu gender.
Kazimiera Szczuka, wykładowca Gender Studies  na UW, egeria feministek
autor zdjęcia: Bartłomiej Sawka
źródło: Plus Minus
Kazimiera Szczuka, wykładowca Gender Studies na UW, egeria feministek
„Szkolenie antydyskryminacyjne dla nauczycieli”, zorganizowane przez  Ośrodek Naukowo-Badawczy Problematyki Kobiet. Doskonalenie kadr trwa
źródło: Plus Minus
„Szkolenie antydyskryminacyjne dla nauczycieli”, zorganizowane przez Ośrodek Naukowo-Badawczy Problematyki Kobiet. Doskonalenie kadr trwa

Środowiska genderowe zachęcają, żeby stworzyć siebie na nowo, wybrać sobie tożsamość, orientację seksualną. Reinterpretują takie pojęcia jak naród, patriotyzm, na nowo opisują historię

Środek tygodnia, siedziba Feminoteki w Warszawie. Kolorowe składane krzesełka szybko się zapełniają. Na sali gromadzi się około 50 osób – są zarówno młode dziewczyny, jak i panie w średnim wieku. Pojawia się nawet kilku panów. Nic dziwnego, temat rewolucyjny, bo oto autorka publikacji dofinansowanej przez Narodowe Centrum Kultury postawiła sobie za celów obalenie mitu Powstania Warszawskiego. – Nie rozmontowałam do końca tego mitu, on jest za wielki. Zajęłam się tylko aspektem płciowym – tłumaczy skromnie Weronika Grzebalska, autorka książki „Płeć powstania warszawskiego", absolwentka Podyplomowych Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki i doktorantka PAN.

O seksie z „powstankami"

Jednak półtoragodzinne rozważania niejednego powstańca i niejedną uczestniczkę powstania wprawiłyby w zdumienie. Bo oto Grzebalska dowodzi, jak bardzo kobiety były w czasie tych dwóch miesięcy wspólnej walki dyskryminowane i uciskane. Nie mogły walczyć z bronią w ręku, nie były traktowane na równi z mężczyznami, kierowano je do podrzędnych prac. Grzebalska przywołuje historię jednej z „powstanek" – jak je uparcie nazywa – wobec której dowódca rzekomo zastosował przemoc. Przełożył przez kolano i sprał. I nie ma dla Grzebalskiej żadnego znaczenia, że sama zainteresowana epizodu się wypiera.

Grzebalska jest przekonana,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9753

Wydanie: 9753

Zamów abonament