Niech wstawiają się za nami
Podobnie jak przed wiekami także dziś polskie miasta wybierają świętych i błogosławionych na swoich patronów.
Tak jak rodzice wybierają dzieciom patrona na chrzcie, tak samorządy wybierają patronów miast. – Po to, by był pośrednikiem u Boga, by można było się do niego modlić oraz go naśladować – tłumaczy kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Żeby zbudować wspólnotę
Ełk na Mazurach będzie miał patrona lada moment. Zostanie nim Jan Paweł II.
– Jeszcze w ubiegłym roku mieszkańcy zaczęli zbierać podpisy w tej sprawie. Pomysł poparło w sumie 4,2 tys. osób – opowiada Stefan Węgłowski, przewodniczący Rady Miasta.
Wniosek trafił do rady, która w ostatni wtorek jednogłośnie wydała pozytywną opinię.
Teraz stanowisko rajców trafi do kurii biskupiej w Ełku, a ta przez nuncjusza przekaże prośbę do Watykanu. Ostateczną decyzję, czy Jan Paweł II zostanie patronem miasta, podejmie Kongregacja Nauki Wiary.
Zdaniem ks. Marcina Maczana, kanclerza kurii w Ełku, dokumenty dotyczące patrona powinny dotrzeć do Rzymu szybko.
– Jak tylko otrzymamy je z miasta, od razu przetłumaczymy i wyślemy – tłumaczy.
Decyzja też powinna zapaść błyskawicznie, może nawet przed kanonizacją Jana Pawła II, zaplanowaną na 27 kwietnia 2014 r.
Dlaczego Ełk chce mieć takiego patrona? – Jan Paweł II był u nas, 22 lata temu ustanowił diecezję w Ełku, a przede wszystkim to, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta