Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak uniknąć dublowania głównych księgowych czy ordynatorów

04 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Grzegorz Orłowski

Przywrócenie pracownika na nieistniejące lub zajęte stanowisko oznacza dla firmy zwolnienie kogoś, kto już je objął po poprzedniku. Tylko gruntowna, obiektywna i sprawiedliwa ocena obu osób pozwoli wybrać i zostawić lepszą.

Niemożliwość lub niecelowość przywrócenia do pracy, jako przesłanka odrzucenia żądania przywrócenia do pracy i zasądzenia w to miejsce odszkodowania (art. 45 § 2 k.p.), od dawna budzi kontrowersje. Zastosowanie tej klauzuli generalnej w konkretnej sprawie zależy od uznania sądu. Choć to uznanie nie może być dowolne, w praktyce powoduje wysoką niepewność prawną zarówno u zwolnionego pracownika, jak i u jego byłego pracodawcy.

Jeden za drugiego

Dla firmy sytuacja, w której zwolniony dochodzi przywrócenia do pracy, oznacza czas, w którym szef powinien postępować z wyjątkową ostrożnością. W szczególności dotyczy to angażowania nowego pracownika w miejsce zwolnionego. Tak z reguły się dzieje i, co należy podkreślić, nie będzie to miało większego wpływu na rozstrzygnięcie co do przywrócenia do pracy. Taki pogląd wyraził Sąd Najwyższy w jednej z tez wyroku z 17 lutego 1998 r. (I PKN 572/97). Stwierdził, że „zatrudnienie nowego pracownika w miejsce zwolnionego nie jest wystarczające do uznania, że przywrócenie do pracy jest niemożliwe lub...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9755

Wydanie: 9755

Spis treści
Zamów abonament