Jak rozliczyć zakup dodatkowej gwarancji na sprzęt
Jeżeli wydatek dotyczy długiego czasu i nie jest możliwe określenie, do jakiego roku podatkowego się odnosi, to jest kosztem proporcjonalnie do długości okresu, z którym jest związany.
- Podatnik kupił w styczniu br. dodatkową gwarancję na używane przy produkcji maszyny będące środkami trwałymi. Gwarancja została zakupiona już po przyjęciu środka trwałego do używania, które miało miejsce w 2012 r. Wartość gwarancji przekracza kwotę 3500 zł. W jaki sposób rozliczyć ten wydatek? Czy powinien on zwiększyć wartość początkową środka trwałego, czy też powinien zostać jednorazowo zaliczony do kosztów uzyskania przychodów? – pyta czytelnik.
Zgodnie z art. 16g ust. 3 ustawy o CIT, wartością początkową środka trwałego nabytego w drodze zakupu jest cena jego nabycia, za którą uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, pomniejszoną o podlegający odliczeniu VAT naliczony. Do kosztów związanych z zakupem środka trwałego zalicza się m.in. koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłaty notarialne, skarbowe i inne, odsetki, prowizje....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta