Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jakie są zasady łagodzenia sankcji za naruszenie prawa konkurencji

04 lutego 2014 | Prawo i praktyka | Lech Najbauer

Złożenie wniosku leniency po tym, jak dokonał tego którykolwiek z pozostałych uczestników niedozwolonego porozumienia, w zasadzie uniemożliwia całkowite zwolnienie z kary.

Ustawa z 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów (dalej: ustawa) przewiduje odstąpienie od nałożenia lub złagodzenie kary pieniężnej, jaką prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może zastosować wobec przedsiębiorcy biorącego udział w niedozwolonym porozumieniu.  Z tego dobrodziejstwa skorzystać mogą przedsiębiorcy, którzy dopuścili się naruszenia art. 6 ustawy bądź art. 101 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Co to takiego

Promowany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów od kilku lat program łagodzenia kar określany jest angielskim terminem leniency (łagodność, pobłażliwość). Wielu przedsiębiorcom określenie to jest znane, przynajmniej ze słyszenia. Warto jednak zastanowić się nad istotą programu i praktycznymi aspektami jego stosowania.

Instytucja leniency (w ustawie uregulowana w art. 109) to nic innego, jak przyznanie się do udziału w niedozwolonym porozumieniu antykonkurencyjnym w zamian za całkowite lub częściowe zwolnienie z kary pieniężnej. Za naruszenie prawa konkurencji prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę w wysokości do 10 proc. przychodu osiągniętego w roku rozliczeniowym poprzedzającym rok nałożenia kary. Jest więc o co walczyć.

Nie wystarczy posypanie głowy popiołem.  Konieczne jest spełnienie szeregu warunków, aby wniosek leniency miał szansę powodzenia. Trzeba spełnić je...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9755

Wydanie: 9755

Spis treści
Zamów abonament