Można się odwołać listem zwykłym
W przypadku gdy urzędnik zgubi kopertę z datą stempla pocztowego, w której dostarczone zostało odwołanie, organ musi ustalić, czy strona jest w posiadaniu dowodu nadania listu poleconego. Gdy korespondencja wysłana został listem zwykłym, należy przyjąć domniemanie, że przesyłka nadana została z zachowaniem terminu do wniesienia odwołania od decyzji.
– Strona wniosła odwołanie od decyzji. Pracownik zgubił kopertę z datą stempla pocztowego, w której dostarczono to pismo. Organ I instancji zwrócił się do strony o wyjaśnienie, czy odwołanie zostało wysłane listem zwykłym czy listem poleconym oraz ewentualne przesłanie potwierdzenia dowodu nadania listu poleconego. Pouczono jednocześnie stronę, iż w przypadku niedostarczenia potwierdzenia nadania odwołania zostanie przyjęte, iż zostało ono wniesione w dacie wpływu do organu. Czy takie pouczenie jest dopuszczalne? – pyta czytelnik....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta