Trzeba podać kryteria doboru do zwolnienia
Jeśli dokonując redukcji zatrudnienia z przyczyn organizacyjnych pracodawca stosuje określone zasady (kryteria) doboru pracowników do zwolnienia, powinien – wskazując przyczynę wypowiedzenia umowy – nawiązać do kryterium, jakie zastosował wobec konkretnej osoby w taki sposób, aby wiedziała ona, w świetle jakiej miary została oceniona i wytypowana do zakończenia współpracy.
Tak wynika z wyroku Sądu Najwyższego z 18 września 2013 r. (II PK 5/13).
Wyrokiem z 21 września 2012 r. sąd okręgowy oddalił apelację pracodawcy od wyroku sądu rejonowego przywracającego pracownika do pracy. W tej sprawie stan faktyczny był następujący: pracownica była zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku technika farmacji w aptece. Pracodawca wypowiedział jej stosunek pracy z powodu reorganizacji struktury, która spowodowała zmniejszenie liczby zatrudnionych pracowników, oraz likwidacji jej stanowiska pracy.
W aptece poza tą pracownicą zatrudnione były jeszcze dwie osoby – jedna na stanowisku technika farmacji, a druga jako magister farmacji. Po wypowiedzeniu umowy o pracę kobiecie, w aptece zatrudniono kolejną osobę – magistra farmacji, którego zakres obowiązków co do zasady pokrywał się z wykonywanymi przez zwolnioną pracownicę. Liczba etatów pozostała bez zmian. W pozwie kobieta domagała się m.in. przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy.
W tym stanie rzeczy sąd rejonowy przywrócił powódkę do pracy na poprzednich warunkach. Uznał, że wskazana przyczyna wypowiedzenia była pozorna i nieuzasadniona. Z materiału dowodowego wynikało, że nie istniał związek...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta