Co zamiast faktur wewnętrznych
Od 1 stycznia przedsiębiorca może sam zdecydować, w jaki sposób udokumentować wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów, import usług czy zwrot dotacji.
Jak po zmianach w przepisach o VAT należy dokumentować czynności, dla których do końca 2013 r. były przewidziane faktury wewnętrzne? – pyta czytelniczka.
Od 1 stycznia 2014 r. przepisy nie przewidują ani obowiązku (tak jak było do końca 2012 r.), ani możliwości (jak było w 2013 r.) wystawiania faktur wewnętrznych >patrz ramka. Często w związku z tym pojawia się pytanie, w jaki sposób należy dokumentować czynności potwierdzane dotychczas za pomocą faktur wewnętrznych.
Niezgodne z dyrektywą
Rezygnacja z przepisów dotyczących faktur wewnętrznych spowodowana była – jak wynika z uzasadnienia ustawy nowelizującej, która uchyliła te przepisy (tj. ustawy z 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych usług, DzU z 2013 r., poz. 35 ze zm.) – ich niezgodnością z przepisami unijnymi, które nie przewidują możliwości wystawiania tego typu dokumentów. W uzasadnieniu tym można również przeczytać, że „faktura wewnętrzna nie jest zresztą istotnym dokumentem mającym wpływ na prawidłowe funkcjonowanie systemu VAT – przykładowo można wskazać, iż nie jest ona dokumentem wprowadzanym do obiegu. Jest to bowiem dokument jedynie pomocniczy, w którym podatnik zawiera (...)...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta