Ile zapłacić za pracę wykonywaną przez część miesiąca
Tylko pozornie najprostszym sposobem wynagradzania pracownika jest ustalenie stałej stawki. Wystarczy, że podwładny zachoruje lub zwolni się w trakcie miesiąca, aby spotkać się z odmiennymi wersjami na temat prawidłowego naliczania należnej mu pensji.
Powodem kłopotów z ustaleniem wynagrodzenia – ustalonego w stałej wysokości – za niepełny miesiąc pracy jest nieprecyzyjne brzmienie jedynego przepisu, który dotyczy tej kwestii. Problemy są głównie rachunkowe – przez co podzielić stałą pensję i jak dokonywać zaokrągleń.
Mniej za nieobecność
Pewne problemy praktyczne sprawia obliczenie wynagrodzenia za przepracowaną część miesiąca, gdy przez jego resztę zatrudniony jest nieobecny w pracy, nie zachowując za te dni prawa do wynagrodzenia. Zagadnieniu temu poświęcono jeden przepis – § 12 rozporządzenia MPiPS z 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w kodeksie pracy (DzU nr 62, poz. 289 ze zm.).
Wynika z niego, że pensję liczy się wówczas trzyetapowo:
- miesięczną stawkę wynagrodzenia należy podzielić przez liczbę godzin przypadających do przepracowania w danym miesiącu,
- otrzymaną kwotę trzeba pomnożyć przez liczbę godzin nieobecności pracownika w pracy z tych przyczyn,
- tak obliczoną kwotę odejmuje się następnie od wynagrodzenia przysługującego za cały miesiąc.
Omawiana regulacja ma zastosowanie w przypadku nieobecności w pracy z przyczyn innych niż choroba, za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta