Kosmiczni sąsiedzi za miedzą
Zamieszkałych światów nie trzeba szukać w odległym kosmosie. Mogą znajdować się wokół najbliższych nam gwiazd - pisze Krzysztof Urbański.
Astrobiolodzy w poszukiwaniu życia przyglądają się odległym planetom wszędzie tam, gdzie znajdują się one w tzw. ekosferze. Zazwyczaj zakładają, że najlepszym miejscem do poszukiwania życia są skaliste planety, okrążające gwiazdy podobne do Słońca. Za wzór warunków, jakie musi spełniać planeta, aby powstało i utrzymało się życie, uznają Ziemię.
– Nikt nigdy nie odpowiedział na pytanie, czy w innych miejscach mogą być warunki jeszcze lepsze niż na Ziemi – twierdzi René Heller z McMaster University w Hamilton w Kanadzie. – Przeanalizowaliśmy szereg kryteriów, w tym grawitację hipotetycznej planety, jej wiek i strukturę wewnętrzną.
Życie na Ziemi istnieje od 3,5 miliarda lat. Nasza planeta uformowała się 4,6 miliarda lat temu. Ale Ziemia znajduje się blisko wewnętrznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta