Krakowski dar
Krytyk, kawalerzysta, konspirator. Ile jeszcze twarzy Jacka Woźniakowskiego będzie nam dane odkryć?
Sześć tomów „Pism zebranych" Jacka Woźniakowskiego to 2677 stron. Same indeksy osób w każdym z tych tomów liczą łącznie 69 stron. Wiele z tych tekstów – jak niezmiernie zajmującą rozprawę o różnych wyobrażeniach przyrody w dziejach nowożytnej kultury europejskiej „Góry niewzruszone" z roku 1974 i sporo tekstów z dawnego „Tygodnika Powszechnego" i „Znaku" – czytałem już kiedyś; z radością do nich wracam.
Urodzony w roku 1920, po maturze zdążył ukończyć Szkołę Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. W chwili wybuchu wojny odbywał praktykę w pułku. Zapiski z kampanii wrześniowej zajmują kilkadziesiąt stron tomu szóstego. Na wojnie odniósł ranę oraz został ugryziony w rękę przez konia. Okupację spędził w majątku krewnych, uczestnicząc w konspiracji AK-owskiej i oddając się lekturom. Po wojnie zamieszkał w Krakowie, część czasu spędzając w ocalałej rodzinnej willi Pod...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta