Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kino miecza, sandałów i komiksu

08 marca 2014 | Kultura | Marek Sadowski
W filmie „300: Początek imperium”  każda scena, każdy kadr są dopracowane w najmniejszych szczegółach
źródło: Warner Bros
W filmie „300: Początek imperium” każda scena, każdy kadr są dopracowane w najmniejszych szczegółach
Ben Hur
źródło: EAST NEWS
Ben Hur
Spartakus
źródło: EAST NEWS
Spartakus
Upadek cesarstwa
źródło: EAST NEWS
Upadek cesarstwa
Gladiator
źródło: EAST NEWS
Gladiator
Troja
źródło: materiały prasowe
Troja

Film | „300: Początek imperium" to stary gatunek, który dzięki współczesnym możliwościom technicznym trzyma się mocno - pisze Marek Sadowski.

Peplum (z greckiego peplos) to umowna nazwa widowisk o tematyce mitologiczno-historycznej realizowanych głównie przez kinematografie amerykańską i włoską w latach 50. i 60. XX w. Ale adaptuje się też do nowych oczekiwań widzów, czego dowodem wchodząca na nasz ekran kolejna ekranizacja powieści graficznej Franka Millera „300: Początek imperium".

Fakty i mity

Złośliwcy ukuli też inną nazwę: kino miecza i sandałów. Historyczność kina peplum jest zaś umowna, traktuje ono fakty opisane przez historyków na równi z legendami i mitami. Herosi, greccy i rzymscy bogowie występują na tych samych prawach co bohaterowie homeryckich arcydzieł, postacie ze Starego Testamentu, sławni wodzowie czy rzymscy cesarze.

To gatunek wyjątkowo pojemny, w którym jest miejsce na wszystko: na rozległe przestrzenie, akcję dziejąca się na lądzie, morzu i w powietrzu,  bitwy, krwawe igrzyska, wyścigi kwadryg, walki gladiatorów, triumfalne wjazdy zwycięskich wodzów, monumentalne budowle, pełne przepychu wnętrza, piękne kobiety w fantazyjnych kostiumach, prężących muskuły mężczyzn i dzikie zwierzęta. Jednym słowem – co tylko scenarzystom przyjdzie do głowy.

Takie widowisko realizowano z wielkim rozmachem już w czasach kina niemego – historycy uważają, że narodziło się ono w 1908 r. „Ostatnimi dniami Pompei" Artura Ambrosio i Luigiego Maggi. Z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9783

Wydanie: 9783

Spis treści

Pierwsza strona

Zamów abonament