Zagłada Ormian
Dziś w kawiarni z Werflem. Jak on z daleka wygląda przy stoliku kawiarnianym. Zgarbiony, nawet w drewnianym krześle na pół leżący, twarz piękna z profilu wciśnięta w szyję, na skutek pełności ciała (nie tego, co się nazywa otyłością), prawie zasapany, najzupełniej niezależny od otoczenia, niegrzeczny i nienaganny. Zwisające okulary ułatwiają swą kontrastowością śledzenie subtelnych konturów twarzy" – pisał w dzienniku o swym praskim przyjacielu Franz Kafka. Był rok 1914.
Franz Werfel, poeta, prozaik i dramaturg, zaprzyjaźniony z Kafką i Maxem Brodem, pochodzący z żydowskiej rodziny, wysłany jednak przez rodziców do szkoły prowadzonej przez katolicki zakon. Paradoks? Nie, po prostu Europa sprzed wielkiej wojny, której znaczenie dla naszej świadomości coraz trudniej nam sobie wyobrazić, choć w tym roku przypada jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta