Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Mediator: czy potrzebna specjalna ustawa

12 marca 2014 | Rzecz o prawie | ks.Włodzimierz Broński Piotr Sławicki
autor zdjęcia: Mirosław Owczarek
źródło: Rzeczpospolita
ks. Włodzimierz Broński
źródło: materiały prasowe
ks. Włodzimierz Broński
Piotr Sławicki
źródło: materiały prasowe
Piotr Sławicki

Mimo że mediacja już od lat może być wykorzystywana w postępowaniu karnym i cywilnym, w dalszym ciągu jest stosowana wręcz marginalnie. Czy można to zmienić? – pytają prawnicy.

ks.Włodzimierz Broński, Piotr Sławicki

Najprostsza, a zapewne i najbardziej trafna definicja mediacji uznaje ją za negocjacje stron z udziałem bezstronnej i neutralnej osoby trzeciej zwanej mediatorem. O mediacji mówi się wiele, zarówno w środowiskach naukowych, jak i  osób profesjonalnie zajmujących się rozwiązywaniem sporów. Mimo że mediacja jest regulowana przepisami prawnymi od 1997 r. w postępowaniu karnym i od 2005 r. w postępowaniu cywilnym, w dalszym ciągu jej wykorzystanie jest znikome, wręcz niezauważalne, i to w obliczu coraz większego obciążenia sprawami sądów powszechnych.

Mediacja jest uznawana za procedurę szybszą i tańszą, niż postępowanie sądowe. Poza tym, będąc polubowną formą rozwiązywania konfliktu, umożliwia kontynuowanie współpracy   stron, w szczególności kontrahentów gospodarczych. Niewątpliwie rozwój i wzrost popularności instytucji mediacji byłby korzystny dla wymiaru sprawiedliwości. Odciążenie sądów powszechnych mogłoby wpłynąć pozytywnie na szybkość rozpoznawania innych spraw i przynieść znaczne oszczędności  budżetowi państwa oraz gospodarce w ogólności.

Niewątpliwie o aktualności tematyki świadczy zainteresowanie ustawodawcy unijnego, który w coraz większym stopniu reguluje kwestie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 9786

Wydanie: 9786

Spis treści
Zamów abonament