Urządzenia techniczne nie zawsze są objęte daniną
KWALIFIKACJA | Podatek od nieruchomości od obiektów o złożonej konstrukcji budzi wiele wątpliwości. Fiskus nie zawsze podziela korzystny dla przedsiębiorców pogląd o konieczności obciążenia nim jedynie części budowlanych.
Opodatkowanie urządzeń technicznych podatkiem od nieruchomości to wbrew pozorom dość skomplikowany temat. Od lat kwestia ta jest przedmiotem sporów prowadzonych przez podatników z organami podatkowymi. Orzecznictwo sądów także nie ułatwia życia przedsiębiorcom. Mają oni jednak pewne możliwości optymalizacji.
Temat ten jest istotny dla wielu przedsiębiorców, ponieważ niejednokrotnie chodzi o istotne kwoty podatku do zapłaty. Wątpliwości dotyczą złożonych konstrukcyjnie urządzeń posiadających elementy budowlane, które często są łącznie traktowane jako jeden środek trwały. W tej sytuacji pojawia się pytanie, czy do opodatkowania podatkiem od nieruchomości należy wykazać całe urządzenie, czy też jedynie jego części budowlane. Podatek od nieruchomości od budowli wynosi 2 proc. od wartości obiektu. Ponieważ zdarza się, że wartość części technicznych takich urządzeń kilkakrotnie przekracza wartość części budowlanych, dla podatników korzystna jest interpretacja pozwalająca na wykazanie do opodatkowania jedynie części budowlanych takich urządzeń. Argumentacji tej często nie podzielają organy podatkowe.
Istotne pojęcie
Zgodnie z przepisami urządzenia techniczne mogą być obciążone podatkiem od nieruchomości jako budowle w trzech przypadkach:
- gdy są wolno stojące (nie są połączone konstrukcyjnie z innymi obiektami budowlanymi),
- gdy ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta