Sąd otwarty na mediację rówieśniczą
W środowisku szkolnym, w którym konflikty są nieuniknione, zapobieganie sporom oraz rozwiązywanie ich tak, aby nie było potrzeby kierowania sprawy do sądu rodzinnego, nie jest zadaniem łatwym. Próby takie warto jednak podejmować – uważa sędzia.
Elżbieta koszel
Każde społeczeństwo ma katalog norm prawnych, których przekroczenie pociąga za sobą sankcje. Przestrzeganie tych norm i zasad zachowania zgodnego z powszechnymi oczekiwaniami wymaga wcześniejszego ich poznania. Kształtowanie osobowości człowieka oraz przygotowanie do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie następuje w procesie wychowania.
Jan Zamoyski – hetman wielki koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej podnosił: „Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie... Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli". Po dodaniu do wyrazu „chowanie" przedrostka „wy" powstaje obowiązek adresowany do wszystkich, którzy mają udział w kształtowaniu u dzieci postrzegania świata, formowaniu uczuć moralnych i estetycznych, postaw społecznych i przekonań.
To tylko dziecko
Wobec dziecka nie można stosować takich sankcji za przekroczenie norm prawnych jak względem dorosłych. Jego dobro wymaga, aby cele wychowawcze eliminowały wolę represji za popełnione czyny. Ustawa o postępowaniu w sprawach nieletnich z 26 października 1982 r. (tekst jedn. DzU 2010 r., nr 33, poz. 178 ze zm.; dalej: u.p.n.) zawiera preambułę będącą wskazaniem interpretacyjnym wszystkich jej przepisów. Wynika...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta