Ugoda zamiast wypowiedzenia
ZATRUDNIANIE | Przed wręczeniem pracownikom wypowiedzeń zmieniających warunki zatrudnienia warto sprawdzić, czy są skłonni do ich modyfikacji w trybie porozumienia. Można wtedy uniknąć procedur i niepewności co do dalszej współpracy.
Porozumienie zmieniające stanowi, obok wypowiedzenia zmieniającego, dopuszczalny sposób modyfikacji warunków pracy lub płacy. Chociaż nie zostało wprost uregulowane w kodeksie pracy, to pracodawcy często stosują je w praktyce. Wynika to z faktu, że zwykle jest to dla nich korzystniejsze niż wypowiedzenie zmieniające i mniej sformalizowane.
Zmiana warunków pracy lub płacy za porozumieniem wymaga zgodnego oświadczenia woli obu stron umowy o pracę, decydujących się na modyfikacje łączącej je umowy. Może ono dotyczyć każdego rodzaju umowy o pracę oraz wszelkich postanowień, ale z zachowaniem minimalnych uprawnień pracowniczych wynikających z norm prawa pracy.
Wola obu stron
Takie porozumienie jest skuteczne, jeśli precyzuje, jakie warunki ulegają zmianie, oraz określa, że jego strony zgodnie wyrażają wolę na dokonanie takiej modyfikacji. Zawierając je, pracownik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta