Za niezgodne z prawem unieważnienie postępowania zapłaci zamawiający
ZAMÓWIENIA PUBLICZNE | Wykonawca może dochodzić od organizatora przetargu naprawienia szkody, jeżeli do jej powstania doszło z powodu uznania postępowania za nieważne z jego winy.
Wraz z wszczęciem postępowania o udzielenie zamówienia publicznego dochodzi do złożenia przez zamawiającego swoistego przyrzeczenia publicznego zawarcia umowy, a zamawiający co do zasady ma obowiązek dokonać wyboru najkorzystniejszej oferty i zawrzeć umowę – zgodnie z celem prowadzonego postępowania.
To nie jest prywatne działanie
Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego prowadzone jest bowiem na innych warunkach, aniżeli tzw. postępowanie prywatne wszczęte w wyniku zaproszenia do zawarcia umowy lub przystąpienia do negocjacji. Postępowania prywatne nie stwarzają po stronie zamawiającego obowiązku zawarcia umowy, a zamawiający prowadzący negocjacje w dobrej wierze może w dowolnych okolicznościach odstąpić od takiego postępowania bez konieczności wykazania spełnienia przesłanki ustawowej. Natomiast, jeżeli postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego nie zostanie rozstrzygnięte, to od takiego przyrzeczenia publicznego zawarcia umowy zamawiający może się zwolnić wyłącznie poprzez unieważnienie prowadzonego postępowania. W praktyce zamawiający coraz częściej unieważniają prowadzone przez siebie postępowania i to z przyczyn, które nie w pełni odpowiadają ustawowym przesłankom unieważnienia. Następuje to w szczególności w przypadkach, gdy zamawiający mają trudności z zapewnieniem finansowania lub dokonują zmian w strategii inwestycyjnej. Ze względu na istniejące...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta