Catering z prawem do odliczenia VAT
Uprawnienia | Zakup posiłków w zewnętrznej firmie nie jest usługą gastronomiczną. Nabywając tego rodzaju świadczenia podatnik zajmujący się organizacją imprez może zatem pomniejszyć podatek należny o naliczony.
- Planuję rozpocząć działalność w zakresie usług hotelowych (nabyłem w tym celu niewielki pensjonat nad morzem). Oprócz zaplecza noclegowego posiadam trzy sale, które są wynajmowane zewnętrznym kontrahentom. Czasami dla celów obsługi dużych imprez nabywam posiłki dla uczestników od firm cateringowych. Mam wątpliwości co do prawa do odliczenia VAT od takich zakupów. Czy mam prawo do odliczenia podatku, czy też VAT powinienem traktować jako koszt uzyskania przychodów? Moim zdaniem mam prawo do odliczenia VAT, ponieważ zakupy są w całości związane ze sprzedażą opodatkowaną (odsprzedaję usługi cateringowe ostatecznym nabywcom). W jakim terminie przysługuje mi odliczenie VAT? Jakie zasady wprowadziła w tym zakresie nowelizacja przepisów VAT obowiązująca od 1 stycznia 2014 r.? – pyta czytelnik.
W sytuacji opisanej w pytaniu czytelnikowi przysługuje pełne prawo do odliczenia VAT wynikającego z zakupu posiłków. Ograniczenie w obniżeniu kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie ma w tym przypadku zastosowania.
Stosownie do art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT odliczenia podatku nie stosuje się do usług noclegu oraz gastronomicznych. Przepisy o VAT nie zawierają wykładni pojęć „usługi gastronomiczne" oraz „catering". Tym samym należy odwołać się do wykładni językowej oraz przepisów unijnych >patrz ramka.
Z definicji i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta