Trzy filary europejskiej unii bankowej
Jednolity europejski mechanizm uporządkowanej likwidacji jest przewidziany dla dużych banków transgranicznych o systemowym znaczeniu – pisze ekspert.
Prace nad Unią Bankową trwają od kilku lat. Obecnie odbywają się intensywne negocjacje dotyczące jej drugiego filaru, czyli Single Resolution Mechanism (SRM). Zakończenie negocjacji planowane jest przed wyborami do Parlamentu Europejskiego w maju. Jednolity europejski mechanizm uporządkowanej likwidacji banków uzupełni pierwszy filar Unii, czyli jednolity europejski nadzór bankowy (Single Supervisory Mechanism – SSM), który będzie sprawowany przez Europejski Bank Centralny od listopada. Oba filary (SSM i SRM) zostaną wprowadzone we wszystkich państwach strefy euro, a także w tych spoza niej, które dobrowolnie zdecydują się na przystąpienie do unii bankowej.
Ponadto, niedawno zakończone zostały prace nad innymi elementami uzupełniającymi Unię Bankową. Parlament Europejski i Rada UE w połowie grudnia 2013 r. osiągnęły porozumienie polityczne w sprawie dyrektywy dotyczącej restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji banków (Bank Recovery and Resolution – BRR), a także dyrektywy o systemach gwarantowania depozytów (Deposit Guarantee Schemes – DGS). Dyrektywy BRR i DGS są adresowane do wszystkich państw UE.
EBC zacznie bezpośrednio nadzorować największe i najważniejsze banki – o aktywach ponad 30 mld euro lub 20 proc. krajowego PKB.
Wspólny nadzór bankowy
Wynegocjowane wcześniej porozumienie w sprawie jednolitego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta